Autor tekstu:
ssonicslTeoretycznie mamy wszystkie 15 miejsc zajętych na przyszły sezon. Zajętych o ile wykorzystamy team option dla czterech graczy: Moritz Wagner (11 mln $), Cory Joseph (3,5 mln $), Caleb Houstan (2,2 mln $) i Gary Harris (7,5 mln $). Gdyby tak się stało to na pensje wydamy nieco ponad 200 mln dolarów - bez nich 175 mln. W tym sezonie więcej niż 175 mln wydawało tylko 10 zespołów: najwięcej Phoenix (220 mln), Minnesota (205 mln) i Boston (196 mln). A więc nasza elastyczność nie jest za duża. Do tego pamiętajmy, że mamy dwa wybory w pierwszej rundzie draftu. Trzeba znaleźć dwa miejsca w rotacji lub pozbyć się jednego lub tych dwóch picków. Zacznijmy jednak od pierwszej sprawy: czy Magic powinni przedłużać kontrakty z ww. czwórką koszykarzy? Wydaje się, że z Moritzem kontrakt przedłużymy, a z Garym nie. Tak się przynajmniej wydaje, bo co do Harrisa wydawało się tak i poprzednio, a mimo to nowy kontrakt zawodnik rodem z Indiany otrzymał. A co z pozostałą dwójką? Na pierwszy rzut oka nie podpisywać! Nie są to zawodnicy robiący różnicę i zrobiliby miejsce na tegorocznych rookie. No ale czy znajdziemy lepszych za równie małe pieniądze? Zarówno Caleb jak i Cory przydawali się w poszczególnych meczach tego sezonu. A są zawodnikami dalekiej rotacji. Czy aby na pewno pozyskamy kogoś bardziej wartościowego za łącznie mniej niż 6 milionów dolarów? Może więc jednak warto ich zatrzymać?
Ale załóżmy że Caleb i Cory z nami nie zostają. Tak samo jak Gary. Mamy więc 12 zawodników na kontraktach: Isaac (15 mln), KCP (21,6 mln), Anthony (13,6 mln), Banchero (15 mln), Carter (10,8 mln), Suggs (35 mln), Bitadze (8,3 mln), Black (7,9 mln), Franz Wagner (38,6 mln), Moritz Wagner (11 mln), Howard (5,5 mln), da Silva (3,8 mln). To jest 186 milionów. Dwóch rookie z pozycji 16 i 25 zarobi około 3,7 i 2,5 milionów dolarów. Czyli de facto tyle ile wydajemy na pensje Houstana i Josepha. Czyli razem już mamy 192 miliony i jedno miejsce w rotacji. Ja tu widzę duży problem, a Wy?

W sezonie 2025/2026 będziemy mieć następujące limity finansowe:
- salary floor – 139,1 mln $
- salary cup – 154,6 mln $
- luxury tax – 187,9 mln $
- first apron – 195,9 mln $
- second apron – 207,8 mln $Co to oznacza? Otóż przekroczenie luxury tax, kończy się koniecznością zapłaty extra podatku. Ile on wynosi? To zależy od tego o ile go przekroczymy. Gdyby wszyscy zawodnicy zostali i nasz poziom płac wyniósłby 200 mln dolarów to dodatkowo zapłacilibyśmy około 15 mln (wygląda to tak, że przekroczenie do 5 685 000 dolarów daje mnożnik podatku x1,0, przekroczenie od 5 685 000,01 do 11 370 000,00 daje już mnożnik 1,25, przekroczenie od 11 370 000,01 do 17 055 000 daje mnożnik 3,5, itd.). Gdybyśmy wpadli w spiralę wysokich pensji przez trzy kolejne lata (a tak się może stać jak kontrakt Banchero wejdzie w życie) to takie przekroczenie oznaczałoby już około 40 milionów. Dodatkowo przekroczenie progów first apron i second apron wiążą się również z innymi ograniczeniami (np. zakaz podpisywania kontraktów na zasadzie sign and trade, ograniczenia przy wymianach, ograniczenia lub zakaz mid level exception, itd.).
Po tym sezonie mogę powiedzieć tak:
Kentavious Caldwell Pope - ma za wysoki kontrakt, widzę go jako część wymiany.
Jonathan Isaac - ma za wysoki kontrakt, choć do przełknięcia jeśli zacznie grać w obronie tak jak w zeszłym sezonie.
Cole Anthony - ma za wysoki kontrakt, ale wygląda na to, że to lider naszej szatni, pozbycie się kogoś takiego bywa problematyczne, można sobie szatnię rozwalić.
Paolo Banchero - za rok dostanie maxa i już mnie wszystko boli na myśl jak bardzo będziemy mieć zapchane limity płacowe. Ale żeby była jasność. MY MUSIMY MU ZAPŁACIĆ MAXA.
Wendell Carter jr - kontrakt jest jeszcze OK, ale od sezonu 26/27 urośnie do 18-21 mln rocznie przez trzy lata. Dla mnie ze względu na kontrakt zawodnik do natychmiastowego wytransferowania.
Jalen Suggs - wysoki kontrakt, ale przynajmniej fajnie skonstruowany bo będzie spadał w kolejnych latach.
Goga Bitadze - kontrakt spadający (w kolejnym sezonie 7,6 mln), niby nie za wysoki, ale czy jak na trzeciego centra jednak nie za wysoki? Może być częścią wymiany jeśli np. wybierzemy jakiegoś C w drafcie.
Anthony Black - kontrakt OK jak na młodego dobrze rozwijającego się gracza (w kolejnym sezonie będzie 10 mln).
Franz Wagner - duży kontrakt, ale trzeba było Niemca zachować za wszelką cenę. Tyle teraz kosztują liderzy.
Moritz Wagner - dla mnie kontrakt bardzo OK. Wiem przynajmniej za co mu płacimy i jestem zadowolony z tego co otrzymujemy w zamian za te pieniądze.
Jett Howard - moja cierpliwość dobiegła końca. Wytransferować. Myślę, że chętni się znajdą.
Tristan Da Silva - oczywiście, że zostawić, no chyba, że w ramach wymiany jakiś zespół będzie naciskał na nas, żeby Tristan stał się częścią wymiany. Wtedy pożegnać.

Ile więc możemy wydać na rynku wolnych agentów? Wygląda na to, że najlepiej 0. Jeśli nie zejdziemy z kontraktów KCP, Cartera, Bitadze czy Anthonego to nie mamy za co pozyskiwać nowych zawodników. Tylko jak się ich „pozbyć”…
Tymczasem na rynku wolnych agentów jest kilku ciekawych graczy, którzy mogli by wzmocnić nasze szeregi. No ale o tym może następnym razem.